Battlestar Galactica

A Battlestar Galactica társasjátékot az 1978-as TV sorozat 2004-es újrafeldolgozása ihlette.

Az alapjáték onnan indul, ahonnan a sorozat is kezdődik. A Battlestar Galactica az egyedüli hadihajó, ami üzemképes marad a régi technológiának és egy kis szerencsének köszönhetően, miután a Cylonok (felrúgva egy régi megállapodást) megsemmisítették az ember flottát és atombombákat dobtak a 12 kolóniára. Nincs más dolgunk, mint eljuttatni a hajót és a megmaradt civil flottát Kobolra, ahol az emberiség új életet kezdhet.

1

A játék kooperatív, közös erőfeszítéssel, sokkal könnyebben vehetjük az amúgy elég nehéz akadályokat. Minden játékos egy Hűség (Loyalty) kártyával kezd, ami szerint ő ember, vagy embernek látszó, Cylon ügynök. Az emberek dolgát tovább nehezíti, hogy míg ők egyféleképpen nyerhetnek (el kell jutniuk 8 távolságra és még egyre, hogy elérjék Kobolt), addig a Cylon játékosok 3 úton valósíthatják meg céljaikat (berobbantják a hajó 6 helyszínét, lenullázzák valamely erőforrást, Cylon centúriókat juttatnak a hajóra, akik, ha elérik a vezérlést egyszerűen lekapcsolják azt).

A játék mechanikája egyszerű, minden játékos felhúzza az általa játszott szereplő kártyáján látható Szakértelem (Skill) kártyákat, ami után tehet egy mozgást és egy akciót. Három féle akció lehet: helyszínek aktiválása, Szakértelem kártya kijátszása vagy Viper-ben ülve Cylon űrhajók lelövése. Ha valamelyiket végrehajtotta, véget ér a köre és jön a Krízis kártya.

A Krízis kártya a kör csúcspontja. Három dolog történhet ugyanis: Cylon hajók jelennek meg a Galactica körül; egy különleges esemény történik vagy egy nehézséggel kerül szembe a legénység. A különleges eseményeknek két kimenetele lehet, amiből a kisebbik rosszat érdemes választani – kivéve, ha Cylon vagy :-). A nehézséget leküzdeni titkos szavazással lehet, ahol Szakértelem kártyákkal lehet voksolni. Minden Szakértelem kártyának van színe és egy számértéke, a szavazást ezzel lehet befolyásolni.

Battlestar Galactica 3

A játékot tovább színesíti, hogy van egy elnök és egy admirális. Az elnök Corum kártyákat húz, amivel olyan dolgokat tehet, amire a mezei legénységi tagnak nincs lehetősége. Az admirális rendelkezik 2 atombombával, amit szükséges helyzetben be tud vetni. Ezeken felül, amiért nagyon fontos a két tisztség, vannak olyan Krízis események, aminél nekik kell választani a két kimenet közül. Így mind két félnek fontos, hogy ezeket a pozíciókat birtokolja.

További izgalmi faktor, hogy félúton minden karakter húz még egy Hűség kártyát, így könnyen előfordulhat, hogy aki korábban ember volt, azt most kvázi, mint alvó ügynök ébred öntudatra.

Minden karakter egy hátránnyal, két előnnyel kezd. Ez utóbbiból az egyiket körönként egyszer, a másikat játékalkalmanként egyszer használhatja.

A Fantasy Flight Games játékbemutató videója

 

A játékot erősen uralja a bizonytalanság, és körüllengi a titokzatosság. Nem tudjuk, hogy a társaink közül ki Cylon, hiszen nem látjuk a Hűség kártyáját. Nem tudjuk, hogy milyen kártyával szavazott egy eseménynél, hiszen a szavazás titkos. Nem tudjuk, hogy a Krízis kártyán szereplő kimenet közül mi a másik, hiszen a kártyát csak ő láthatja. Ez az, ami igazán izgalmassá teszi a játékot.

Az alapjátékon kívül megjelent pár kiegészítő, amivel új karakterek, célok, játékmódok, tisztségek színesítik az alapjátékot, illetve feltűnik a másik megmaradt hajó a Pegazus is.

A Battlestar Galactica az egyik legnépszerűbb sci-fi társasjáték, a BoardGameGeek.com a 30 legjobb társasjáték között tartja nyilván.

Ha érdekel a BSG világa november 21-én szombaton kipróbálhatod
Egyesületünk SCI-FI társasjáték napján!

  • Játékosok száma: 3-6 fő
  • Játékidő: 2-3 óra, de a játékosok habitusától függően 3-4 óra is lehet
  • Izgalmas játék, kiváló újrajátszhatóság, látványos dizájn
  • Kiadó: Fantasy Flight Games
  • A magyar nyelvű szabálykönyv itt olvasható.

A társas mellé természetesen Bear McCreary a sorozathoz írt zenéjét ajánljuk 🙂