Mahjong-est a klubban

Nyár elején megkereste Egyesületünket a Nyugat virágai Mahjong klub Győr, hogy volna-e együttműködéshez kedvünk, illetve ismerjük-e a Mahjong-ot?

Az a párosával levehető köves játék? Nem, tudjuk, hogy nem az az igazi Mahjong, hanem valami rém bonyolult játék, kábé mint a bridzs, ugye?

Aki jár hozzánk, az ismeri az egyesület működését, azaz, hogy nyitottak és érdeklődőek vagyunk minden féle-fajta játék iránt, így bukkannak nálunk fel a társasjátékokon túl a szerepjátékok, kártyajátékok, wargame-ek, azok mellett a hobbi miniatűra festő szakkör, a hadijátékos bemutató nap, a Hatalom kártyái vagy az októberben várható szerepjáték nappal egybekötött fegyverbemutató nap is. Egy szó, mint száz: ha egy új játékkal akarnak minket megismertetni, nem fogunk ellenállni!

Így esett ez a Mahjonggal is, amelyet a Nyugat virágai Mahjong klub vezetője, Kriszta hozott el közénk és hagyta, hogy elkapjon a gépszíj.

Valójában már első alkalommal sem tudtuk megállni, hogy noha nem voltunk 4-en, nem érdekelt – kipróbáltuk 3 fővel a Mahjong-ot!

A tradicionális Mahjong-ot négy fővel és eredetileg pénzben játsszák. A lapok itt kövek és az egész játék egy römi-póker keveréknek tűnhet, azonban a pontozása annál sokkal összetettebb. Persze, amíg csak tanuljuk a játékot, egyáltalán annak örülünk, ha a 13+1 kövünkkel épkézláb kombinációkat tudunk kialakítani (hármas sorokat, hármas vagy négyes azonos köveket és egy párt) a többi játékost megelőzve. Ha eddig megvan a játékszabály, úgy már mélyebbre is merülhetünk a Mahjong világában, amellyel el is kezdődik az izgalmas játék… Ugyanis a Mahjong-ot nem időre játsszák (noha több változatában és a versenyeken is, akár csak egy sakknál időkorlát van), hanem pontra.

Hogyan is játsszák?
A kínai Mahjongban a között találunk 3 színt (körök, bambuszok, írásjelek, ezek a közönséges kövek) amely mindegyike 1-9 közötti értékkel rendelkezik. Sok esetben ezeket arab számokkal is ellátták, hogy az írásjelek esetén könnyebben megkülönböztethetőek legyenek a kövek (a kör és bambusz megszámolható darabbal jelzi, néha madárral, hogy hanyas követ tartunk a kezünkben, de az írásjelekkel nincs ilyen könnyű dolgunk).

A színeken (azaz közönséges köveken) felül vannak a szelek (azaz honőrök, úgy, mint kelet, dél, nyugat, észak), sárkányok (azaz felső honőrök, zöld, fehér, vörös) és virág/évszak kövek (azaz legfőbb honőrök) a játékban. Az utóbbi kettő esetén a játékosok nem kezdenek velük semmit, csak gyűjtik őket és ha hozzájuk kerül egy virág vagy évszak kő, kiteszik maguk elé és húznak helyette. Minden ilyen kitett kő 1-1 pontot ad a játék végén, ha Mahjong-ot mondunk.

A közönséges kövekből, a honőrökből és a felső honőrökből mind 4-4 darab kő van, tehát minden 1-es körből 4 darab, minden szélből 4 darab és így tovább.

A színek, a szelek és a sárkány kövek azok, amelyekből a játékosnak kombinációt kell alkotnia, hogy nyerhessen. Négy fajta kombinációba gyűjthetők a kövek:

 • “csáó”, a három egymást követő közönséges kő egy színen belül (tehát például madár (bambusz 1-es), bambusz 2 és bambusz 3), négy darabból nem állhat csáó!
 • “pong”, azaz három teljesen azonos kő, ez lehet közönséges kő, honőr vagy felső honőr, lényeg, hogy mindenben azonos legyen (például három keleti szél)
 • “kong”, azaz négy teljesen azonos kő, szintén bármelyik lehet a három féléből, pont úgy, mint a pong esetén.

Aki sokat társasjátékozik, netán a römi tudásával szeretne teret nyerni magának a Mahjong-ban, azt el kell keserítsem: nem vegyíthetőek a színek a kombinációkban, tehát semmit nem fog érni, ha szerez magának egy madarat, kör kettest és írásjel hármast, netán a négy szélből egyet-egyet.

 • egy pár, tehát mindegy miből, de két azonos kő (természetesen a legfőbb honőrök itt sem játszanak!)

Játék menete:
A Mahjong játék előkészülete szinte kész szertartás, amelynek megvan a magyarázata: az igazán leleményes Mahjong játékosok előszeretettel “cserélgetik” a számukra nem tetsző osztást, így az előkészületek ezt a csalást szeretnék elkerülni.
Kezdésnek a játékosok minden követ képpel lefelé fordítanak az asztalra, kezeikkel összekeverik teljesen (megmossák a köveket), majd maguk előtt két szintes sorba rendezik (innentől eltérő a kínai és japán, azaz riichi Mahjong, mivel a kövek száma az előkészületkor már más, a legfelső honőrök nem játszanak a riichi Mahjongban!). Minden játékos 18 egység hosszú, két szintes sort alakít ki maga előtt. A legidősebb játékos lesz kelet, majd ha több parti követi egymást, ez a jelző halad körbe, kivéve ha az aktuális keleti szél játékos Mahjong-ja nyer.
A keleti szél játékosa dob a dobókockákkal (2 darab, 6 oldalú dobókocka) és leszámolja magától indulva az eredményt óramutató járásának irányában (ekkora egyezik mindössze az órajárásával a sorrend, később a játék folyamán végig ellentétesen haladunk majd). A kiszámolt összeg ahová érkezik, az ottani játékos is dob a dobókockákkal és a két dobás eredményét összeadva, azt leszámoljuk az Ő előtte lévő 18 egységnyi falból (a kínai Mahjongban az összetolt pályát “fal”-nak hívják, mivel Japánban nincs fal, a riichi Mahjongban ez a “hegy”). Az a mennyiség, amit leszámoltunk jobbról, ott elválasztjuk a falat, a jobbra eső rész a “halott fal”, erre kerülnek a dobókockák jelzésként és a bal oldali részéből kezdjük az osztást a játékosoknak. Példa: A keleti szél 5-est dobott, amely magától indítva a számolást, önmaga előtt lévő falrészt jelenti, ismételten dob, a dobása most 7, a 5+7=12, tehát balról leszámolja a 12 egységet, itt kettéválasztja a falat és a 12 kő a halott fal részhez fog számítani, a 12. dupla kövekre teszi a dobókockákat. Az előtte lévő részből pedig oszt a játékosoknak.
Említettem, hogy a rafinált játékosok képesek csalni a Mahjongban: ebből kifolyólag a játékban két osztás lehetséges, vagy a keleti szél játékosa oszt vagy mindenki magának veszi el a köveit.

A link mögött az angol, hivatalos Zöld Könyvet találjátok, az egész (és pontosabb) játékszabállyal.

A játékosok 4-4-4 darab követ kapnak (minden felső sor, majd alsó sor, ismét felső majd alsó az elvétel sorrendje), ezt követően a keleti szél az 1. és az 5. követ (igen, 14 követ kap a keleti szél játékosa), majd a második játékostól a sorban következő kövekből minden játékos megkapja a 13. kövét.
Minden játékosnak 13 kővel kell gazdálkodni és a köre elején kap 1 követ a falból (alapesetben). A játék legelején a keleti szél már nem húz a falból, neki instant osztunk egy 14. követ.

A játékos a körében egy követ eldob (vagy Mahjong-ot kell mondani, akkor nem kell dobjon), majd jön a következő játékos.

A következő játékos választhat: vagy a falból húz egy követ vagy felveheti az előtte dobott követ. Másik játékostól felvenni követ úgy lehet, hogy ha azt az előttünk sorban következő játékos dobta, mi következünk, úgy az eldobott követ csaó-ra, pong-ra és kong-ra is felvehetjük, azaz sorozatra és hármas vagy négyes szettekre is. Ha így teszünk, felvesszük, fel kell fedjük a hozzá tartozó köveinket és magunk előtt, képpel felfelé tartjuk ezentúl őket.
Ha nem kell nekünk a dobott kő, húzunk a falból, majd valamit eldobunk (akár azt, amit húztunk).

Minden egyes dobott kő után bárki mondhatja, hogy “pong” vagy “kong”, akkor is, ha nem Ő következne alap esetben. Ezzel a rablással akár ki is hagyhat más játékosokat, akik így nem csinálhatják meg a körüket, kimaradnak. Az a játékos, aki “pong”-ot vagy “kong”-ot mondott, utána megmutatja a többi kövét, amelyhez felveszi a dobott követ, majd azt maga elé teszi. A “pong” esetében utána eldob egy követ, hogy a megfelelő mennyiségű köve legyen, a “kong” esetén még a halott falból húz egy követ és csak aztán dob egyet maga elé.
Az így beelőző játékos köre után az utána következő játékos jön, tehát mint mondtam, akár ki is maradhat e miatt egy-két játékos.
Egy esetben nem vehet fel akárki követ: ha azt “csao”-ba, azaz sorba venné, mivel azt csak az előttünk ülő játékostól tehetjük meg – ez alól kivétel, ha Mahjong-ot tudnánk vele csinálni, akárcsak pár esetén.
Párba nem rabolható semelyik kő, tehát ha csak párt alakítanánk ki a dobott kővel, nem tehetjük – ez alól mindig kivétel a Mahjong kialakítása, tehát ha már csak annak az utolsó kőnek a felvétele kell, hogy minden kövünkkel együtt Mahjong-unk legyen.

Mért nehéz a pontozás?
A pontozás valójában nem nehéz. Megtanulni, mennyiféle kombináció van: az a nehéz.
A játékosok a tanulási fázisban annak örülnek, ha akármilyen csáó, pong és kong kombinációkat képesek kialakítani! Azonban azért, hogy érvényes legyen a Mahjong, legalább 8 pontot kell a végképnek elérnie. A legegyszerűbben megjegyezhető kombinációk közé tartoznak az olyanok, mint például:

 • csak egy színből áll az egész kezünk, tehát például csak bambuszokból állnak a csáó és pong vagy kongjaink, e mellé még gyűjthetünk szeleket és sárkányokat, akkor is nagy eséllyel meglesz a 8 pontunk,
 • csáó játék, amikor nincsenek pong és kong kombinációk, a páron kívül minden csak sorozat,
 • nagy sor: különböző színekből, folyamatos csáó, például bambusz 1-2-3, kör 4-5-6, írás 7-8-9, szél vagy sárkány pong és egy pár,
 • lépcsősen ugyanez, tehát három színnel 1-2-3, 3-4-5, 5-6-7, és valamelyikkel 7-8-9 és egy pár,
 • mivel a kövek is különféle színekkel vannak, azért is sok pont jár, ha magukon a köveken például csak a zöld festékkel vannak a jelek rajzolva és úgy alakítunk ki kombinációkat,
 • a saját szelünkkel kombinációt alakítunk ki, plusz pont jár,
 • ha a keleti széllel alakítunk ki kombinációt, plusz pont jár,
 • ha az 1-es és 9-es, azaz zárókövekkel alakítunk ki kombinációt vagy olyan sorozatunk van, amelyben benne vannak, is plusz pont jár,
 • ha nincsenek közönséges köveink, csak honőrök, felső honőrök amikkel kombinációt alakítunk ki, azok is nagyon értékes Mahjong-ok,
 • mikor minden kombinációnkban egy követ valaki mástól loptunk el, az is plusz pont…

és még sorolhatnánk, ugyanis a kombinációk egy több oldalból álló szabálykönyv (64 oldal?) áll a játékosok rendelkezésére. Olyan eset is van, mikor semmilyen kombinációnk nincs vagy mikor csak párjaink vannak, de ezek extrém esetek és a játékosnak direkt erre kell gyűjtenie.

A Mahjong-ban nehéz megszokni, hogy viszonylag “csöndes játék”, mivel az előttünk, senki más számára nem látható köveink úgy is állhatnak kombinációban, hogy már csak egyetlen kő kell ahhoz, hogy bejelentsük: Mahjong! Senki számára nem kell felfednünk a kész csáó, pong vagy kong lapjainkat. Pontosan ebben van a szépsége, ugyanis egészen addig kombinálhatjuk őket kedvünk szerint, amíg nem mástól szedtünk fel egy-egy követ és nem kellett kitegyük magunk elé.

Ha kedvet kaptál egy Mahjong partihoz, keress minket bátran!
Klub alkalmainkon van lehetőség Mahjongozni, a klubhelyiségben van rendelkezésre álló számozott Mahjong (ami kicsit kezdőbarátabb) és általában találsz Mahjong játékosokat is egy játszmára.

Havi rendszerességgel várunk dedikált Mahjong-estünkre is, amely legközelebb augusztus 12-én, szombaton 14 órától kezdődik!