Through the Breach

Avagy a ”Jó”, a Rossz és a Csúf… Meg mindenki más, aki él és/vagy mozog.

A Through the Breach szerepjáték Malifaux világára kalauzolja el a vállalkozó kedvű kalandorokat. A készítők nagy kreativitással és hangulatos megoldásokkal ültették át a figurás játék hangulatát és szereplőit a szerepjátékok közé. Akár csak a Wargame esetében, itt is kártyákat használnak a játékosok a próbák, támadások és a cselekedetek sikerének megállapításához.

A szerepjáték során a játékosok lehetőséget kapnak arra, hogy felfedezzék maguknak Malifaux-t és annak környékét… Már persze, ha túlélik a kalandokat, amibe keverednek. Mondjuk ezen a világon az is igaz, hogy nem feltétlenül szükséges élnie a karakternek, hogy bejárjon mindent, de a pulzus megléte – legalábbis brit tudósok kutatásai szerint – bizonyítottan sokat javít az egyén közérzetén, és nem utolsó sorban, a társai hozzáállásán.

A Karakteralkotás az egyik legeredetibbre sikerült része a játéknak. Nemcsak, hogy segítséget nyújt a karakter származásának és előtörténetének kialakításában, de még egy egyedi jóslatot is kap a játékos.

Lássuk, hogy hogyan kezdődik!

13522451_510096999177747_2112672806_nA karakter alkotásakor a játékos a pakliból húz 5 lapot, amelyet kereszt formában kirak maga elé (francia kártyát is használhatunk a játékhoz, vagy beszerezhetünk saját, a játékra jelöléseiben alkalmas csomagot is). Ez lesz a karakter jóslata és egyben a karakter statisztikái. A középre kerülő lap az úgynevezett Station Card, ami a karakter származását/hátterét adja. A tőle balra helyezkedő lap a Western Card, ami a fizikai tulajdonságait jelképezi. Northern Card fent helyezkedik el, és azon képzettségeket jelképezi, melyek a karakter származásából/hátteréből származnak. A jobb oldalon elhelyezkedő lap az Eastern Card, ami a mentális tulajdonságait adja a karakternek. És végül a legutolsó, ami legalul helyezkedik el a Southern Card, ami a tanult képzettségeket adja meg. Ezután következik a karakter 13515396_510096982511082_930223568_nmunkakörének/tevékenységének a kiválasztása. Ez meghatározza, hogy mi lesz a karakterünkből. Ilyen munkakörökből elég sok van például Bűnöző, Arkanista, Védelmező vagy éppen Szerencsejátékos… mindezen felsorolás álljon itt a teljesség igénye nélkül. A munkakör után jön a személyre szabás, amikor lehetőségünk van minimális mértékben változtatni a tulajdonságokon. Emellett még felvehet a karakter egy általa választott adottságot, aminek teljesíti a kritériumát. Ezután már csak a felszerelést kell megvásárolni a rendelkezésre álló pénzösszegből, kitalálni a háttértörténetet és kész is a karakter.

A játék további érdekessége a képzettség próbák, amik nagyban hasonlítanak a Malifaux 13509436_510097009177746_1170679653_ofigurás játékban előforduló akció-célszám próbákhoz, de van pár jelentős eltérés. A legfontosabb az, hogy a játékosoknak összesen csak három lapjuk van, amit csalásra használhatnak (ez később még növekedhet). Csak a játékosok húznak lapot a próbákhoz, az ellenpróbáknál/ellenfeleknél a Sorsmester (KM) egy átlag értéket használ, ami függ az ellenfél besorolásától. Az ellenfelek besorolás szerint lehetnek; Peon, Minion, Enforcerer, Master vagy Tyrent. Természetesen az Enforcerer-től felfelé igazi istenkísértés az ellenfelek ellen kiállni. Ha mégis megtesszük, nos… Lelkünk rajta. Szép dolog a zombi lét… 🙂

A próba úgy néz ki, hogy a játékos húzott lapjának értékét (0-14 közötti) összeadjuk a kapcsolódó képzettség értékével (0-5 közötti), majd hozzácsapjuk még a kapcsolódó tulajdonság értékét is (ami -3 és +3 közötti lehet). Ennek az összegnek kell egyenlőnek vagy nagyobbnak lennie, mint a célszámnak, vagy éppen az ellenfél értékének. Sokszor van motívum követelmény is, ami ugyancsak a megszokott négy követelmény (Kos, Könyv,13509634_510097012511079_377780185_o Maszk és Hollószárny). Ezek főleg a figurás játékból már megszokott Triggereknél számítanak, és így nem is maradhattak volna ki innen sem.

A rendszer összességében hasonlít az eredeti játékhoz, megtartotta a jellegzetes, Malifaux-ra oly jellemző atmoszféráját. A játékélmény feledhetetlen és nagyon izgalmas; külön izgalmat ad az, hogy sikerül-e elkerülnünk vagy éppen beteljesítenünk a karakter kezdéskor kapott jóslatát, hiszen a történet szólhatott arról is, hogy hamarosan meghal a karakterünk… Ha ki szeretnéd próbálni, milyen barangolni egy ilyen feje tetejére állt világban, Egyesületünknél van lehetőséged rá. Keress minket bátran!