Brink of Battle

Sokféle különböző korokban játszódó és stílusú wargame létezik, de mindig van olyan dolog (szabály, felszerelés, stb…), amit a játékos 13275767_498325000354947_1860517119_nhiányol a saját csapatából vagy éppen a játékrendszerből. És bármennyire imádja a játékot, néha álmodozik, hogy mi lenne, ha lehetne…! Erre a vágy/szabadság érzetre reagálva született meg a Brink of Battle wargame játék. Bár eredetileg csak a hadi játékokat hívatott szimulálni, azóta kiegészült mind a Fantasy, mind a Sci-Fi elemeket behozó kiegészítőkkel és szabályokkal.
A Brink of Battle-t Robert A. Faust találta ki. Az alap elgondolás egy olyan13277915_498325017021612_1282612483_n figura független rendszer létrehozása volt, mellyel el lehet játszani bármilyen csatát az ókortól kezdve napjaink hadviseléséig. Az elképzelése nagy sikert aratott, és nem kellett hozzá sok, hogy kiadjanak hozzá kiegészítőket. Azóta az ókori csatáktól kezdve a Fantasy vagy épp Steampunk harcokon át egészen az űrkorszak esetleg a Zombi apokalipszis harcáig mindent meg tudunk jeleníteni a kiegészítőket felhasználva. A re13235847_498325010354946_604818995_nndszer nagy előnye, hogy olyan nagy szabadságot ad a játékosoknak a seregük megalkotásában, hogy még ha ugyanolyan figurákat veszünk is alapul, majdhogynem lehetetlen két ugyanolyan csapatot összeállítani. Ráadásul a szabályok használatával, a megjelent kiegészítők figyelembe vételével, vagy éppen azok egyes részeinek kihagyásával mára már gyakorlatilag mindent le lehet modellezni a Brink of Battle rendszerével. A figurák is olyanok, amilyenek nekünk tetszenek (nincsen előírt figura), és a talp formája / mérete sincs meghatározva hozzá.

13275219_498325013688279_1239661202_o
De lássuk, hogy ez hogyan működik a gyakorlatban! Először kitaláljuk melyik korban, milyen kiegészítőket használva akarunk sereget alkotni, majd meghatározzuk a pontértéket, ami igazából a sereg méretét szimbolizálja. Ha ezzel megvagyunk, akkor el kell dönteni a seregünk típusát, ami három féle lehet. A típus meghatározza, hogy melyik egységtípusokra mennyit költhetnek a játékosok a teljes összegből.
A három egység típus a következő:
Vezető, belőle mindig csak egy lehet. A Veteránok speciálisan képzett, vagy öreg katonák, és végül az egyszerű Katonák, akik a legtöbb esetben a csapat vagy sereg gerincét alkotják. A sereg típusok a következők lehetnek:
Az Általános sereg közepes nagyságú, és minden egység típus megtalálható benne. Az Elit sereg sok Veteránnal és minimális Katonával rendelkezik, míg a Horda minimális Veteránt, ellenben sok Katonát hozhat.
Miután a meghatároztuk a seregünk típusát, meg kell vennünk hozzá az egységeket. Minden egységnek a pontértéke a Tulajdonságaikból, a Képességeikből és a felszerelésük pontértékéből áll össze.
A tulajdonságok az egység alap értékeit határozzák meg, míg a tulajdonságok nagyságát a ráköltött pontok mennyisége. Ezeket az értékeket természetesen a szabálykönyvben találjuk meg.
A három tulajdonság, amikkel dolgoznunk kell a Harc, a Vezetés és a Test. A Harc, mint a neve is mutatja, a harci készséget mutatja, de ugyanakkor ez az érték számít a mászás vagy ugrás próbáknál is. A Vezetés a karakter parancsnoki képessége mellett a bátorságát és eltökéltségét is jelöli. A Test a karakter sebzések elleni ellenállása, és a sebzés bónusz is ettől az értéktől függ. A tulajdonságok a játék közben a próbáknál plusz értékként adódnak hozzá a sikerünkhöz. Ez úgy működik, hogy a játékos egy vagy több tízoldalú kockával dob (a helyzetnek és a Képességeknek megfelelően), és ha elér egy megadott célszámot, vagy meghaladja azt, akkor sikerült a próba. Ha a játékos az ellenfele ellen teszi a próbát, akkor természetesen nagyobbat kell dobnia az ellenfél dobásánál.
Ugyancsak a Képességek határozzák meg a figura tudását vagy lehetőségeit. Az, hogy egy figurának mennyi képessége lehet, függ attól, hogy milyen a típusa.13275650_498325003688280_1093437698_n
Egy Vezető három képességgel rendelkezhet, a Veteránok kettővel, míg a Katonák csak egy Képességgel rendelkezhetnek. A képességek nagyon változatosak, és vannak olyanok közöttük, amiket csak egy bizonyos korban/korokban lehet választani. Ilyen a Lovag képesség is, melyet csak az első korban lehet választani, vagy az Ejtőernyős, amit kizárólag a harmadikban alkalmazhatnak a játékosok.
A felszerelés is koroktól függően választható, de itt figyelembe kell venni, hogy az egyes figuráknak menni a Test értéke, ugyanis az meghatározza, hogy mennyi felszerelést bír el. Bár nincsen semmilyen szabály azzal kapcsolatban, hogy mennyi felszerelése lehet egy figurának, a Test érték így mégis egyfajta korlátot szab.
A játék körökre osztott, mint a többi wargame, dám a Brink of Battle-ben azt, hogy ki kezd, próbával határozzuk meg. A két Vezető figura vezetési értékével kell dobni, és aki nyer, azé lesz kezdeményezés. Ezután a játékosok felváltva aktiválják a figurákat, de csak annyit képesek aktiválni, amennyi a vezető vezetési értéke, illetve, aki nyerte a kezdeményezés próbáját, annak plusz három pont jár. Aki vesztett, az kap egy speciális lehetőséget a Parancstörést, aminek segítségével körönként egy alkalommal beelőzheti az ellenfél aktuálisan aktiválódó figuráját, ezáltal előbb cselekszik, mint az ellenfele. Ám ezután a lépés után az ellenfél is felhasználhatja ezt a speciális akciót a következő aktivációnál egyszer, amennyiben akarja. A csata addig tart, amíg valamelyik fél serege menekülésbe kezd, vagy az egyik játékos fel nem adja.
Összefoglalva a játék élvezetes, a képességek nagyon egyediek és hangulatosak, és mivel nincs figura megkötés sem, a Brink of Battle a többi ilyenfajta játéknál sokkal szabadabb terepet enged az egyéni ízlésnek.
Klubunkban lehetőséged van a Brink of Battle rendszerével is megismerkedni, jelentkezz bátran! Ne feledd; ha szeretnéd kipróbálni, hogy milyen, amikor saját magad alkotod meg seregedet, vagy ha már van is seregkoncepciód, akkor ezt a játékot neked találták ki.