Kalóz romantika, avagy hogyan lépjünk Jack Sparrow útjára

Gyerekként – vagy épp kicsit később, kit mikor varázsol el a hajós martalócok világa, ugye J – bizonyára gondoltál arra, hogy milyen lenne híres vagy épp hírhedt kalóznak lenni.  De milyen lehet, ha valaki a Három testőr egyike? Vagy épp egy alakváltó bőrébe bújnál?  Erre ad lehetőséget a 7Tenger szerepjáték, ami egy 17. századi Európához nagyon hasonló világba kalauzol el minket. Van itt minden, ami kell: mágia, szörnyek, hősiesség és persze legfőképpen kalózok.

És bár tagadhatatlan, hogy a szerepjáték alapját a mi világunk történelme adja, egy színes, izgalmas, felfedezésre váró játékot kapunk, ha kinyitjuk a 7Tenger könyveket. A felvázolt háttér nem csak a kötélen lengedező puskaporos tengeri csatáknak ad helyet, hanem az összetettsége miatt a politikai cselszövésnek, ármánynak, és persze a már megszokott harcoknak is. Emellett, saját világunkkal ellentétben, itt a tudomány fejlettebb, mint ami a 17. századi időszakra jellemző, mert a 7Tenger világán papság nem gátolta, hanem pártolta a fejlődést. De ne szaladjunk előre, vegyük szépen sorba, hogy milyen világba is csöppenek bele a játékosok!

A mágia természetesen létezik, és, mint a legtöbb kiváltságot, ezt is a nemesség birtokolja. Nagyjából minden ország nemesei más és más varázserővel jellemezhetők. Van, aki a valóság szövetét tudja széttépni, míg mások állatok alakját tudják magukra ölteni. Akad olyan is, aki a sors szálait szövögetve irányítja a saját és mások jövőjét. Persze a mágia nem minden, hisz országok, birodalmak feszülnek egymásnak, ahol az egyéni érdekek és az országok céljai nem mindig egyeznek. Ha végig haladunk a főbb országokon, hatalmi csoportokon, máris előtűnik, hogy bizony, a világunk sok elemét emelték át a játékba.

A leghatalmasabb ország Montaigne, ami a Napkirály vezetése alatt épp hódításba kezdett, és máris hatalmas területeket szakított ki a szomszéd ország, Kasztília területéből. Persze, ahogy a való életben is, a háború hatalmas áldozatokkal jár, de míg a nemesség bálokon és estélyeken dőzsöl, addig a nép éhezik és nyomorog, és egyre nő a társadalomban a feszültség.

A háború sújtotta Kasztília a legfőbb vallás központja, de most még ez sem segít rajta. Egy tizenhét éves fiú ül a trónon, akit tanácsadói a saját nézeteik szerint próbálnak irányítani, persze soha nem egységesen.

Avalon ködbe vesző szigetkirályságát a királynő irányítja erős kézzel. Békét hirdetett, és nem hadakozik senkivel. A hite szerint az nem háborúskodás, hogy titkon kalóz flottát tart fenn a rivális államok hajói ellen.

A Vendel szigetcsoport a kereskedők fellegvára… és rémálma is egyben. Mert bár számtalan szigeten ők irányítanak, az ugyancsak ott élő régi vallás követői folyamatosan őket fosztogatják. A kereskedők megbecsülése mindenhol nagy, csak épp az otthonukban dúl véres belharc.

Az előző háborúból lábadozó Eisen nem egységes. Vashercegeknek nevezett nemesek kihasítottak maguknak az ország területéből saját tartományokat, és mindegyiküknek egy célja van, hogy egyszer majd ő legyen Eisen új királya.

A végtelen pusztaságon elhelyezkedő Osszorország a fagyos tél és a hűvös nyár országa. Az itt élő nép szívós és kemény. Uralkodójuk határozott kézzel irányítja a nemességet és a polgárságnak kedvez.

A Vodacce-i nép a züllésről és intrikáiról ismert. Olyan nagy náluk a korrupció, hogy még a papság is csak fele szívvel végzi a dolgát, hisz nem számit semmi más, csak a hatalom és a pillanatnyi élvezetek.

Az országok mellett az alkotók a politikai színpadon titkos vagy épp nem annyira titkos társaságokat is megnyitottak a játékra. Ezek azok a csoportok, akik egy-egy uralkodónak tanácsot vagy épp segítséget adnak.

A titkos társaságok jelenléte miatt nem csoda, ha a vezetőjét vesztett legnagyobb vallás nem tudja ellátni a feladatát. Ezért a radikális nézeteket valló Inkvizíció vette át a vallás irányítását. Mindezen dolgok együttese eredményezte azt, hogy a szabadságra vágyók a tengereken, és legtöbbször a kalózok sorai közt találják meg a számításaikat.

Most, hogy megismertük érintőlegesen a világ hátterét, nézzük meg, milyen módon tudunk játszani!

A játék rendszere nem túl bonyolult. Az úgynevezett „fogd és dobd” rendszert alkalmazza, ami abból áll, hogy a próbáknál egy megadott kocka mennyiséggel dobunk és ebből csak a tulajdonságnak megfelelő kockák értékét adjuk össze. Ha ez nagyobb, mint a célszám, a próba sikerült. De lássunk egy példát!

Bélánk karakterének, Don Juan Miguel Salvatore Delavegának, 2-es képzettsége van a védekezésre, és 3-as a hozzá kapcsolódó tulajdonság, ami az ügyessége, így dobhat 5 kockával, hogy kitérjen egy kardcsapás elől. A célszáma ehhez a mutatványhoz ez esetben 20. Az ő dobásából – bármennyi kockával is dobna –, a tulajdonságának szintje miatt csak 3 kockát lehet „fognia” azaz a három legnagyobb értékű lesz, ami számít. A dobása eredménye: 9, 9, 4, 2, 1, amiből tehát a két 9-est és a 4-est adhatja össze. Szerencséjére még így is elérte a célszámot, tehát sikeresen kitért.

A játék mindenhol ezt a rendszert használja, ami sokat könnyít a kezdő játékosok dolgán. A rendszer egyik nagy egyedisége továbbá, hogy a stílusos/romantikus dolgokat kiemelkedően jutalmazza. Tehát egy frappáns, harc hevében odamondott válasz az ellenségnek, vagy a menekülés közben a kellően laza erkölcsű kedvesétől lopott csók végett is jutalmat kap a játékos.

A 7Tenger összességében egy izgalmas, pörgős, adrenalinnal fűtött világ, ahol a stílus néha halálosabb fegyver, mint a kard. Ebből adódóan érdekes és egyedi, és aki szereti a Három testőr vagy épp a Karib tenger kalózai filmeket, annak ez a szerepjáték majdhogynem kötelező. Ha netán kedvet kaptál és szeretnéd kipróbálni, a klubunkban van lehetőséged rá. Szeretettel várunk klubnapjainkra!

Ákos